Mi az inkontinencia?
Az inkontinenciát napjainkban a civilizációs betegségek körébe sorolják. A Nemzetközi Kontinencia Társaság definíciója szerint a vizelet-inkontinencia " az akaratlan vizeletszivárgás panaszát" jelenti. Valójában ez a tünetegyüttes azonban nem csupán vizeletürítésre korlátozódik. Pontosabb definíció, miszerint az inkontinencia egy önkéntelen vizelet- és/vagy székletürítés, amelyhez –a testi tünetek mellett - az érintett személy számára társadalmi és pszichikai problémák is járulnak. Az inkontinencia mindig valamilyen, mélyebben rejlő alapállapot tünete, ezért minden esetben lényeges a pontos orvosi diagnózis.
Az inkontinencia kialakulásáért számos tényező okolható. Ezek közül fő kiváltó okként az alábbiak emelhetőek ki:
- a vesét körülvevő izmok lazulása
- idegrendszeri károsodás
- terhesség és szülés következtében beálló gátizomzati gyengeség
- a vesék szabálytalan elhelyezkedése
- stressz
- lelki-pszichikai okok
- életkor - menopauza idején beköszöntő hormonális változások
- húgyúti fertőzések
- felfázás
Az inkontinencia súlyossági fokozatai
Enyhe inkontinenciáról beszélünk, amennyiben az önkéntelen vizeletvesztés 140 ml alatt van. Előfordulása gyakran csupán vizeletcsepegtetésben nyilvánul meg.
Középsúlyos inkontinenciánál a 4-6 óránként önkéntelenül ürülő vizeletmennyiség 140-300 ml között van. Az ilyen mértékű inkontinenciában szenvedőknek már szükségük van speciális nedvszívó eszközökre.
Súlyos inkontinenciánála beteg 4-6 óránként 300 ml feletti vizeletmennyiséget ürít. Döntő többségüknél társbetegségek (például: decubitus – felfekvés) diagnosztizálhatóak az inkontinencia mellett.
Vizelet-inkontinencia
Az akaratlan vizeletvesztés hozzávetőleg a népesség 10%-át – érinti. Vizelet-inkontinenciáról akkor beszélhetünk, ha akaratlanul vizelet ürül a húgyhólyagból, függetlenül a kiáramló mennyiségtől.
A vizelet-inkontinencia általánosabb tünetei a következők:
- akaratlan vizeletcsepegés
- a hasűri nyomás fokozódása nevetéskor, tüsszentéskor és köhögéskor, vagy csomagok emelésekor
- sürgős vizelési inger során vizelet-visszatartási problémák
- az érintett a telt hólyag érzet ellenére sem képes vizelni
- stresszhelyzetben fellépő vizelési inger illetve akaratlan vizeletürítés
- gyakori vesemedence- és hólyaggyulladás
Az inkontinens beteg problémájával szembesülő szakorvos - urológus, nőgyógyász, neurológus, gerontológus a házi orvossal karöltve - vállalja a korrekt diagnózis felállításának, és a súlyos, valamint a viszonylag enyhe formák közötti különbségtételnek a felelősségét.
Az inkontinenciának - a különböző tünetegyüttesek alapján – négy típusát különböztethetjük meg.
Stressz inkontinencia esetén a húgyhólyag záróizma nem elég erős ahhoz, hogy ellen tudjon állni annak a nyomásemelkedésnek. Ez az állapot felléphet pl. tüsszentésnél, erős köhögésnél vagy pl. nagy súly felemelésénél. Terhesség idején, szülés után, illetve változókor (menopauza) utáni nők esetében gyakori. Egyes elméletek szerint az ösztrogén (női nemi hormon) hiánya, illetve a kismedence, a húgyhólyag, és a hüvely izomzatának gyengesége okozza.
Késztetéses inkontinencia esetén a húgyhólyag akaratlan összehúzódása miatt ellenállhatatlan vizelési inger keletkezik. Húgyúti fertőzés, felfázás okozhat gyakran sürgető vizelési ingert.
Túlfolyásos inkontinencia leginkább idős embereknél fordul elő. Ilyenkor a húgyhólyag olyan méretűvé nő, hogy nem képes visszatartani a felgyülemlő vizeletmennyiséget és egyszerűen túlfolyik. Gyakran cukorbetegség, krónikus alkoholizmus, prosztata-megnagyobbodás vagy gerincvelő-sérülés következménye.
Vegyes inkontinenciáról akkor beszélünk, ha a hólyagproblémák több típusának tünetei együttesen jelentkeznek. Az inkontinencia lelki eredetű is lehet.
Sokan tabu témaként kezelik vizeletvesztési problémájukat, ami részben érthető, hiszen az akaratlan vizeletcsepegés, illetve –folyás a mindennapokban érzékelhető, kellemetlen egészségügyi probléma. Ugyanakkor orvosi segítséggel az inkontinencia korszerű eszközökkel kezelhető, illetve gyógyítható. Minél előbb keresik az érintettek a megoldást – szakértő tanácsát kérve -, annál hamarabb javulhat életminőségük és kedélyállapotuk.